Vw Touareg 2002. – 2010. – Polovnjak , iskustva
Vw Touareg
Vw Touareg iskustva
Prva generacija sportskog terenca VW Touareg na tržištu je od 2002.godine. Platforma za Vw Touareg izrađena je u saradnji sa Porscheom i koristi se i kod Porschea Cayenne, a od 2005. i za Audi Q7. Dostupan je samo kao petero vratni hatchback. Dužina ovog terenca je 4,75 m, širok je 1,93 m i visok 1,72 m.
Izbor motora za ovaj terenac sa pogonom na sve četiri točka je velik. U ponudi benzinskih motora u početku su bili 3.2 V6 motor sa 240 KS I 4.2 sa 310 KS. V6 motor je dostupan sa šesto stepenim ručnim i šesto stepenim automatskim menjačem, dok je V8 dostupan samo sa automatskim menjačem. Od dizel motora u ponudi je peto cilindarski 2.5 TDI sa 174 KS i 5.0 V10 sa 313 KS.
Od 2004. dostupan je sa 3.0 V6 TDI motorom sa 225 KS. Motor 3.0 TDI tiši je od 2.5 TDI motora, sa više snage, a ipak ima manju potrošnju od 5.0 TDI. Godine 2007. predstavljen je sportski dizel motor 5.0 V10 TDI sa 350 KS.
2008. 3.0 TDI poboljšan je i dolazi sa common rail sustavom i sa 240 KS.
U junu 2009.godine predstavljen je Touareg BlueMotion s motorom 3.0 TDI i 225 KS, ali manjom potrošnjom od 8,3 litara na 100 kilometara.
Vw Touareg
Godine 2006.VW Touareg je redizajniran i izmenjena je prednja strana automobila sa prepoznatljivom srebrnom maskom, novim prednjim svetlima, prednji branik sa okruglim svetlima za maglu. Terenac je dobio i nove retrovizore i dinamičan zadnji branik. Dostupan je i novi benzinski motor 3.6 V6 sa 280 KS. Dizel motori 2,5 TDI i 5,0 TDI od sada dolaze sa DPF-om.
Touareg je dobio i ABS Plus, što skraćuje put kočenja na terenu za 20%, i VW Side Scan sistem. Dostupan je i sportsko vešanje sa vazdušnim oslanjanjem, audio sistem sa deset zvučnika i višenamenski 3D ekran.
Na Euro NCAP crash testu VW Touareg osvojio je najvišu ocenu. Sigurnosna oprema uključuje vazdušne jastuke za vozača i suvozača, bočne vazdušne jastuke, vazdušne zavese, ABS i elektronsku kontrolu stabilnosti.
Vw Touareg
Tehničke karakteristike
Proizvođač | VW |
Model | Touareg |
Godina proizvodnje | 2002. – 2010. |
Varijante | SUV 5-vrata |
Dužina | 4754 mm |
Širina | 1928 mm |
Visina | 1726 m |
Kapacitet prtljažnika | 555 – 1570 L |
Masa praznog vozila | 2350 kg |
Dopušteno opterećenje (kg) | 595 Kg |
Međuosovinski razmak | 2855 mm |
Prednosti
- Dizajn
- Off-road sposobnosti
- Udobnost
- Opremljenost
- Dizel motori
- Prostranost
Mane
- Oštećenja prednjega diferencijala
- Kod 2,5 TDI motora česti su kvarovi vodene pumpe
- Kvarovi vazdušnog oslanjanja
- Povećano trošenje ležajeva i zglobova i pogonske osovine
- Kod dizel motora 5.0 V10 TDI moguća buka zbog problema sa lancem bregaste osovine
- Smetnje 3.0 V6 TDI motora zbog zatvorene klapne usisnog razvoda
- Rđanje ispod zadnjih vrata
- Ljuštenje kontrolnih prekidača
- Pukotine u drvenim elementima enterijera( vrata i kontrolna ploča)
- Problemi sa elektronikom ( podizačima stakala, svetlima)
- Brzo trošenje elemenata kočionog sistema
- Začepljeni DPF
Preuzeto sa: auto-mane.com
Dizel motori su, naravno, najčešći u ponudi, a najviše se i traže. Uveliko prevladavaju 5-cilindarski 2.5 TDI (175 KS) i 3.0 TDI V6 (225 KS), oba s ubrizgavanjem pumpa-brizgaljka, gde je poslednji (kojeg koristi i Porsche Cayenne) bolji, premda i skuplji izbor. Tiši je i pouzdaniji, radi finije i daje bolji odnos performansi i potrošnje, a od 2008. ima ubrizgavanje common-rail i snagu od 240 KS. Top dizelaš je 5.0 TDI V10 (313 KS) sa dva turbopunjača i dubokim zvukom uglađenog brodskog motora, čije sportske performanse ulivaju strahopoštovanje (od 2007. ima 350 KS).
Ali, premda je Touareg high-class terenac, ne znači da je bez mane. Možete očekivati ljuštenje površinskog laka plastičnih površina, naročito na podizačima stakala, kontrolama klima uređaja i sličnim često korišćenim tipkama, što ne deluje reprezentativno. Prekontrlišite i rad električnih podizača stakala i uopšteno svu elektriku i elektroniku, koje nema malo, a zna biti nedosledna.
Touareg je kod nas, nažalost, retko tko održavao i vozio s pažnjom dobrog gospodara, pa su stariji primerci, posebno oni koji su promenili nekoliko vlasnika, posebno riskantni što se tiče mehaničkog dela priče. Bez temeljnog stručnog pregleda, a potom i stepena istrošenosti delova vešanja (posebno ispravnog funkcionisanja vazdušnog oslanjanja, gde popravka kompresora, vazdušnog ventila ili nekog drugog elementa mogu biti vrlo skupi!) te diferencijala i kardanskog vratila pa je kupovina polovnog Vw Touarega stvarno rizik.
Pregled zahtevaju i kočnice i gume, jer su u terencu teškom 2,5 tone podložne puno bržem trošenju nego u običnim automobilu. Veće napore trpe i menjači. Što se dizel motora tiče, ne očekujte bajkovitu nisku potrošnju, jer Touaregova masa i koncepcija čine svoje. Tako 2.5 TDI i 3.0 TDI V6 troše prosečno oko 10 litara pri umerenoj vožnji, a 5.0 TDI V10 i preko 13 litara.
Bilo je u početku poprilično problema s pouzdanošću motora, poput otkazivanja vodene pumpe u 2.5 TDI, neravnomernog usisa u 3.0 TDI ili ranog otkazivanja turbina u 5.0 TDI, ali kod polovnog motora više treba pratiti uobičajene parametre istrošenosti kao i kod ostalih auta, s posebnim naglaskom na potrošnju ulja.
Preuzeto sa: www.jutarnji.hr
Preporuka sličnih tekstova:
Hi there, I am Mladen and I am an auto enthusiast. I started this blog years ago to help like minded people share information about latest cars, car servicing ideas, used car info, exotic cars, and auto technology. You will find helpful articles and videos on a wide variety of cars – Audi, Mercedes, Toyota, Porsche, Volvo, BMW and much more. Ping us if you have anything cool to share on latest cars or on how to make older cars more efficient, or just want to say hi!
Pozdrav. Uvelike sam zagrijan za kupnju WW Tuarega 2015-2016g. Jedna stvar me zanima dali je dovoljno 3.0TDi 205ks? Ili je to premalo ks s obzirom na tezinu vozila.