1.4 TDI motor – Istorija motora, kvarovi motora

TDI motor

1.4 TDI motor

1.4 TDI je trocilindrična jedinica nemačke kompanije koja se koristi u kompakt i manjim automobilima.

1.4 TDI PD je zasnovan na motoru 1.9 TDI PD, smanjen je za jednan cilindar. Debitovao je u malom Volkswagen Lupu. Uskoro je došao do drugih, nešto većih modela koje nudi Volkswagen Grupa. Može se naći i u Audi A2, Seat Ibiza, Škoda Fabia i Volkswagen Polo.

Kao i motor 1.9 TDI PD, 1.4 TDI PD ima gvozdenu blok, aluminijumsku glavu, zupčasti kaiš i pumpa-dizna sistem ubrizgavanja.

Vrlo ekonomična jedinica. Nema filter čestica čađi i zato je pogodan za grad.

Diesel 1.4 TDI – recenzije vozača

Motor 1.4 TDI najbolje funkcioniše u malim i lakim automobilima – kao što su Volkswagen Lupo, Seat Arosa ili Audi A2. 75 ili 90 KS u kombinaciji sa velikim obrtnim momentom pruža im dinamiku i fleksibilnost prilagođenu automobilima sa malo sportske zabave – posebno u modelu A2 1.4 TDI od 90 KS, koji do 100 km / h ubrzava za 10,9 sekundi.

Na žalost u najmanjim automobili su takođe najvidljiviji najveći nedostaci motora u vidu velike buke i ograničene radne kulture. U većim modelima – kao što su Fabia 1.4 TDI, Roomster 1.4 TDI, Polo 1.4 TDI ili Rapid 1.4 TDI, buka je smanjena debljim slojem materijala koji apsorbuje zvuk. Naglasimo, međutim, da se i u ovim automobilima – posebno kada se pokreće hladan motor – čuje zvuk tri cilindra.

Ključ za dugotrajnost motora 1.4 TDI je redovan servis – uključujući upotrebu maziva odgovarajućeg kvaliteta (zamena otprilike svakih 15.000 km) i pravovremenu zamenu zupčastog kaiša (svakih 90.000 km ili svake 4 godine i posle 2004. svakih 120.000 km ili svake 4 godine).

Nedostatak motora je izrazita turbo rupa. Ne događa se mnogo sve do oko 1.700 obr/min, onda motor počne efikasno da vozi automobil. Kao rezultat toga, da biste uživali u prilično glatkoj vožnji, morate da zavrtite motor na više od 2500 obr/min i tek onda promenite brzinu kako broj obrtaj motora ne bi pao ispod kritičnog nivoa.

Ekonomija vožnje malo pati. 1.4 TDI PD sagoreva otprilike 0,5 l / 100 km manje od moćnijeg 1.9 TDI PD. Ovo je najveći argument protiv malog dizela. Treba naglasiti da motor 1.4 TDI PD nije veoma osetljiv na stil i uslove vožnje. Obično sagoreva otprilike 4,5 l / 100 km (ili manje od 5,5 l / 100 km ako se automobil vozi uglavnom u gradu), što za mnoge automobile znači skoro 1000 km dometa na jednom punjenju goriva. Pri brzoj vožnji ne troši više od 6 l / 100 km, a vožnja u eko stilu omogućava spuštanje potrošnje na oko 3.3-3.5 l / 100 km na ruti.

Kvarovi motora 1.4 TDI

1.4 TDI PD motor dotrajale dizne. Simptomi uključuju neravnomeran rad motora, a svetli lampica grejača tokom vožnje. Pre nego što odlučite za zamenu ili reparaciju neispravnih dizni, treba sprovesti detaljnu dijagnozu i isključiti neispravnost drugih delova sistema za ubrizgavanje.

Kvar turbine, kod vozila sa 90 KS remont je skuplji zbog turbine sa promenljivom geometrijom.

Ekstremni, iako prijavljeni slučaj, je pojava aksijalnog zazora na radilici, što je posledica habanja potisnih ležajeva. Prvi znakovi problema su buka sa donje strane motora. Neispravnosti bi se obično izbegavale ako bi se automobilom upravljao nežnije.

Pogonski lanac pumpe za ulje i vratila za uravnoteženje možda će biti potrebno promeniti na velikoj kilometraži.

Specifikacija: 1.4 TDI motor

Verzije1.4 TDI PD 701.4 TDI PD 751.4 TDI PD 90
Ubrizgavanjepumpa-diznapumpa-diznapumpa-dizna
Zapremina motora1422 cm31422 cm31422 cm3
Broj
cilindara/ventila
R3/6R3/6R3/6
Snaga motora KS/obr. u min.70 /400075 /400090 /4000
Max. obrtni moment / obr. u min.155 Nm/1600-2800195 Nm/2200230 Nm/1900

Modeli sa dizel motorom 1.4 TDI

ModeliPeriod proizvodnje
Audi A202.2002-08.2005
Seat Arosa01.2000-06.2004
Seat Ibiza III05.2002-11.2009
Seat Ibiza IV07.2008-06.2010
Seat Cordoba II10.2002-11.2009
Skoda Fabia I01.2000-03.2008
Skoda Fabia II01.2007-03.2010
Skoda Roomster07.2006-03.2010
Volkswagen Lupo01.1999-07.2005
Volkswagen Foxod 04.2005

Novi 1.4 TDI CR motor (EA288)

Vredno je znati da iza oznake 1.4 TDI postoje već dve vrste motora. Prvo opisano izdanje izvedeno je iz starije 1.9 TDI jedinice. Od 2014. koncern VAG na svoje automobile predstavlja novu generaciju 1.4 TDI. Motor porodice EA288, koji je razvijen za upotrebu u automobilima izgrađenim na MKB platformi. EA288 generacija takođe uključuje nove dizel motore 1.6 TDI i 2.0 TDI. Parametri jedinice se nisu mnogo promenili (75-105 KS). Međutim, motor je optimizovan da smanji potrošnju i emisiju izduvnih gasova. Ima glavu sa četiri ventila po cilindru. Važna promena na bolje je i uvođenje napajanja Common Rail-a, što je značajno podiglo radnu kulturu, jer je moguće dati nekoliko uzastopnih ubrizgavanja goriva za smirenje procesa sagorevanja.


Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.