Categories: Tehnika

TPMS – Tyre Pressure Monitoring System-Sistem za kontrolu pritiska u pneumaticima

TPMS – Tyre Pressure Monitoring System – Sistem za kontrolu pritiska u pneumaticima

Ispravan pritisak u pneumaticima produžuje njihov vek trajanja, smanjuje potrošnju goriva i povećava sigurnost. Na osnovu podataka koje daju senzori broja obrtaja ili senzori kontrole pritiska u pneumaticima, ECU može da prepozna da li se točak pri jednakoj brzini okreće brže. Ukoliko je tako, jasno je da je pritisak prenizak i da je obim gazne površine pneumatika, odn. obim pneumatika smanjen. Kontrolna lampica se uključuje, što je znak da je potrebno dopumpati pneumatike.

TPMS (Tyre Pressure Monitoring System – Sistem za kontrolu pritiska u pneumaticima) je elektronski sistem koji prati pritisak u gumama i trenutno upozorava vozača ukoliko dođe do kvara, uz pomoć upozoravajućih lampica na instrument tabli.

Postoje dve vrste sistema za kontrolu pritiska u pneumaticima.
– Direktni
– Indirektni

Proizvođači automobila mogu da biraju između direktnog i indirektnog TPMS sistema za kontrolu pritiska u pneumaticima. Kod direktnog sistema svaki točak poseduje senzor koji podatke o pritisku u pneumaticima, temperaturi i ostale relevantne faktore prenosi uređajima na instrument tabli. Direktni sistem za kontrolu pritiska upozorava vozača kada pritisak nekog pneumatika padne za više od 20 procenata ispod zadate vrednosti ili kada padne ispod 1,5 bara. Obično direktni TPMS pokazuje i koji pneumatik nema dovoljno vazduha, ali to zavisi od modela automobila.
Indirektni sistem za kontrolu pritiska nije tako precizan kao direktni i prikazuje podatke samo kada se auto kreće, zato što se rezultati merenja dobijaju na osnovu brzine točka koju pruža ABS sistem. Indirektni TPMS dakle ne može da prikaže tačan pritisak u pneumatiku. Proizvođač automobila odlučuje koji sistem će se ugrađivati.

Senzor u pneumatiku 
Ovo je novi sistem koji je fabrički ugrađen u gumu, a bežičnom vezom šalje podatke o temperaturi i pritisku do vozila, ili čak vašeg „smartfona“.

Senzor na ventilu 
Ovaj senzor je integrisan u ventil. Podatke šalje bežično do ekrana smeštenog u vozilu. Radi na baterije koje traju pet do sedam godina.

Senzor na felni
Senzor je postavljen na ivicu felne pomoću metalne trake. Ovakvo rešenje se ne koristi često jer je na tom mestu senzor podložan oštećenju,

Merenje pomoću ABS senzora

U ovom slučaju koristi se informacija senzora ABS-a koji, između ostalog, računa brzinu okretanja točka. Kada guma izgubi pritisak, povećava se broj obrtaja tog točka.

Inteligentni sistem u pneumatiku omogućava našim pneumaticima da komuniciraju sa elektronikom vozila. Vozači tako dobijaju direktno u kabini konstantan protok informacija o svim pneumaticima. Pored informacije o pritisku i temperaturi, moduli pneumatika mogu takođe da prenesu i neke druge podatke elektronici vozila. Na ovaj način oni povoljno utiču na karakteristike upravljanja i udobnosti u vožnji.

TPMS (Sistem za kontrolu pritiska u pneumatiku) meri direktno nivo pritiska. Sastoji se od centralnog risivera (tj. prijemnika podataka daljinskim prenosom) i četiri modula na naplatku. Moduli mere trenutni pritisak u pneumatiku, uzimajući u obzir i temperature pneumatika. Pozicija pneumatika je određena automatski uz pomoć elektronskog sistema kočenja (EBS). Ekran na instrument tabli upozorava vozača na prekomeran gubitak pritiska u pneumatiku.

Još je neizvesno koji od ta dva sistema će prevladati. U SAD-u, gde takvi pravni propisi važe već neko vreme, više se primjenjuju neposredni sistemi. Stručna tela pretpostavljaju da će 70% svih novih vozila ubuduće imati neposredni sistem TMPS. Zakon je međutim neutralan u pogledu tehnologije, odnosno ne postoje odredbe koje regulišu upotrebu neposrednog ili posrednog sistema TPMS.

Obavezni sistem za kontrolu pritiska u gumama snažno povećava nivo bezbednosti ali time i zamena guma kod kuće postaje komplikovanija. Zbog toga vulkanizerski servis treba da obavlja zamenu guma.
Senzori sistem za kontrolu pritiska u gumama (TPMS) ne traju večno, i treba da se periodično zameniti. Stručnjaci industrije guma procenjuju životni vek ovih senzora od 5 do 10 godina. Problemi sa senzorima su i oštećenja senzora prilikom nestručne , nespretnog, montiranja nove gume na felnama. Kod zamene nove gume ili felne, treba montirati, možda zameniti, senzor kontrole pritiska u gumi, treba ugasiti lampicu upozorenja ili podesiti parametre senzora , što traži stručnost i komplikuju zamenu guma.


Recent Posts

Used B5 Passat 1.9 TDI versus Used Audi A3 1.9 TDI: Comparing the TDI Experience

The Volkswagen I9 1.9L turbocharged direct injection (TDI) diesel engine powers two favorites among European…

6 meseci ago

Car Maintenance Tips for Older Cars

Automobile / Car Brands on Older Cars The automobile business has changed the manner in…

12 meseci ago

The problems and malfunctions faced using the Honda Accord and how to fix them

The Honda Accord is a line of automobiles produced by Honda since 1976. Its four-door…

1 godina ago

How to maintain older German cars like BMW economically for cars with over 100000 miles

Maintaining an older German car like a BMW can be challenging, especially once it reaches…

1 godina ago

Classic Car Maintenance: Fluids

To begin, let's look at petrol and diesel. Aside from making sure you have enough…

2 godine ago

Bentley Continental GT 2010-2018 Used, Experiences and Common Issues Found

Bentley motors, a name delivering quality and astounding SUVs, unleashed Bentley Continental GT from 2003…

2 godine ago