Volkswagen Golf VR6
Volkswagen Golf VR6
Više iz iste zapremine- objedinio je sve najbolje od rednog i ’V’ šestcilindričnog motora
Mali, ali odličan. To je ukratko ocena Volkswagenovog motora VR6, motora posebne konstrukcije koja se ne susreće svaki dan. Volkswagen je VR6 motor je predstavio u proleće 1991. godine. Volkswagen je hteo napraviti izuzetno kompaktan motor naprednih performansi, a bio je to prvi šesto cilindrični motor bez turbine koji je ugrađen napreda i poprečno u jedan VW automobil, te je pokretao prednje točkove. Prvi model koji je VR6 motor pokretao bio je automobil Volkswagen Golf VR6, a posle je taj motor pokretao i druge automobile kao što su Vento, Corrado i Passat, te nešto kasnije i VW Transporter T4. Do pojave VR6 motora veliki i dugački šestcilindrični motori bili su rezervisani za pogon samo prestižnih limuzina visoke klase u kojima su pružali visok komfor i odlične performanse, pri čemu u to vreme potrošnja i ekologija nije bila od velike važnosti.
Velika prednost rednih šestcilindričnih motora je bio ogroman moment i izuzetno miran rad, ali su se mogli ugrađivati samo uzdužno i to u limuzine visoke klase. S druge strane klasičnoj V6 konfiguracija motora, širina je prevelika, a samim time i njegova težina. Volkswagenovi stručnjaci gledali su kako da uzmu najbolje od oba šestcilindrična motora (redni i ’V’), da dimenzijama može stati u automobil veličine Golfa, te da bude ugrađen poprečno napred i da pokreće prednje točkove. Konstruktori Volkswagena došli su na genijalnu ideju – VR6 motor. Ovaj motor je na pola puta između klasičnog rednog i ’V’ motora (s kutom od 60 ili 90 stupnjeva između redova cilindara). Glavni trik koji su VW stručnjaci izveli je u biti ’V’ konfiguracija rasporeda dva reda cilindara pod izuzetno malim uglom od samo 15 stepeni, tako da VR6 odista i fizičkim dimenzijama spada u sredinu između rednog i ’V’ motora, a od oba je pokupio najbolji deo performansi.
VR6 motor
Naime oba reda cilindara (od 3 cilindara u redu) nisu razmaknuta simetrično paralelno, već pod izuzetno malim uglom i pritom oba reda cilindra uzdužno su pomaknuta, tako da se dobio u biti cik-cak raspored cilindara. Time je prostor između cilindara i redova maksimalno iskorišćen i dobijena je izuzetno kompaktna konstrukcija, koja je bila puno kraća od rednog šest cilindričnog motora i ujedno puno uža od klasičnog ’V’ motora sa šest cilindara. Naravno osim teoretskog razmeštaja dva reda po tri cilindra na opisani način, zbog izuzetno kompaktne konstrukcije i pomanjkanja mesta trebalo je rešiti velik broj problema, kao što je razmeštaj ventila, debljina zida oko samog cilindra i ventila, što je zahtevalo i upotrebu puno kvalitetnijih materijala za blok i glavu motora, te ventile, a tu je bio i problem optimalnog hlađenja ove izuzetno ’nabijene’ konfiguracije.
Oznaka motora VR6 dolazi od početnih slova reči. (’V’ za ’V’-oblik, ’R’ za redni oblik, a brojka ’6’ je broj cilindara). Tokom 24 godina VR6 motor je usavršavan, došla je i verzija sa četiri ventila po cilindru, te je motor dobio i novu kraću oznaku ’V6’, a ponuđena je i fizički kraća verzija motora oznake ’V5’ kojoj je u odnosu na ’originalni’ VR6 uklonjen jedan cilindar. VR6 motor u automobilu VW Passat R36 iz 2006. godine iz 3.6-litre zapremine razvijao je najveću snagu 300 KS.
Pripremio: Davor Kindy
Izvor: autoportal.hr
Preporuka sličnih tekstova:
Hi there, I am Mladen and I am an auto enthusiast. I started this blog years ago to help like minded people share information about latest cars, car servicing ideas, used car info, exotic cars, and auto technology. You will find helpful articles and videos on a wide variety of cars – Audi, Mercedes, Toyota, Porsche, Volvo, BMW and much more. Ping us if you have anything cool to share on latest cars or on how to make older cars more efficient, or just want to say hi!