Šta sve mora da izdrži svećica?

Svećica
Svećica

Bez svećica, benzinski motor ne bi mogao raditi. Relativno neupadljiv deo motora koji mora da izdrži značajne temperature i pritiske. Postoje različite svećice, koje su njihove najvažnije karakteristike?

Iako je svećica na prvi pogled sitan deo, ali uslovi u kojima je prinuđena da radi, zaslužuje priznanje. Kako se nastji da se poveća snaga motora i istovremeno nastoji produžiti vek trajanja svijeće, pred svećicu se postavljaju sve veći zahtevni.

Paljenjem svećice u komoru za sagorevanje motora, svećica mora biti sposobna izdržati brze promene temperature u rasponu od oko 2000 do 2500 stepena i pritiska do 6 MPa. U isto vreme kod usisavanja motora postoji negativni pritisak u cilindru i snižavanje temperature na oko 80 stepeni. Ali to nije sve. Zanimljivo – za motor sa šest cilindara pri brzini motora od 5000 obr/min. jednu minutu potrebno 15.000 varnica. Za jednu minutu, jedna svećica se pali 2500 puta, što je više od 40 puta u sekundi! Nadalje, svećica ima nepovoljne hemijske uslove komori za sagorevanje, da ne spominjemo različita radna stanja motora. I takođe naponske udare od 25 do 30 kV (kilovolti).

Svećica
Svećica

Kakoradi svećica

Paljenje smeše pomoću svećice nastaje javljanjem varnice između elektroda. Govorimo o takozvanom pražnjenju između elektroda. I sama varnica nastaje kada se javi napon preskoka između srednje i bočne elektrode (može biti i više bočnih elektroda). Ovo pretvara energiju iz bobine u električnu varnicu. Jačina napona zavisi od udaljenosti elektroda, geometrije elektrode, pritiska u komori za sagorevanje, kao i od odnosa vazduh / gorivo u trenutku paljenja – bogatstva smeše. Tokom rada motora, svećice se troše, što dovodi do povećanja udaljenosti njihovih elektroda, što dovodi do postepenog povećanja napona preskoka.

Posebno dobro izolovati

Od čega je napravljena svećica? Telo sveće je napravljeno od izolatora, keramika. Na vrhu je priključak za povezivanje kabla za paljenje ili indukcionog namotaja. Sa donje strane je metalno kućište koje uključuje navoj za zavrtanje sveće u glavu motora. Spoljna (ponekad nazvana bočna) elektroda je povezana sa metalnim kućištem. Sredina sveće je vođena srednjom pozitivnom elektrodom spojenom sa krajem kabla za paljenje ili bobinom (štapna bobina koja ide direktno na svećicu). Spoljna elektroda je metalnim kućištem povezana sa telom vozila i stoga je negativni pol električnog sistema.

Svećice
Svećice

Postoji mnogo vrsta sveća. Na prvi pogled, mogu se razlikovati po prečniku navoja u dimenzijama M18, M14, M12 i M10. Zajedno, širina navoja je takođe različita. Od 1,5 do 1,25 do 1,0 mm. Dalje, oblik zaptivne površine sveća u glavi cilindra varira, može biti konusnio ili ravno. Imaju svećice sa kratkim i dugim navojom.

Sledeća podela je u skladu sa rasporedom (konstrukcijom) srednje i spoljne elektrode, koji može biti i do četiri elektrode. Pored toga, svećice mogu biti različite od materijala koji se koristi za proizvodnju elektroda ili oblika kućišta.

Da bi se održala potrebna i sve veća zahteve za svećicom, važno je izabrati pravi materijal elektrode. Svećice su obično napravljene da pokažu kompromis između dugotrajnosti i cene proizvdonje. Koriste se legure volframa, platine i iridijuma. Alternativa mogu biti legure gvožđa i hroma. Još bolje je srebro, koje pokazuje velika toplotna svojstva, ističe se u izdržljivosti i produžava život svećice do 70.000 km. Loša strana je naravno cena. Platina se takođe koristi. Čak i ona je draga, sa dobrom otpornošću prema koroziji. Srednje elektrode se često sastoje od dva različita materijala.

Svećica
Svećica

Vruće, hladno i više …više

Prilikom procene svećica, procenjuju se tri važne vrednosti, između ostalog, iz kojih su izvedene druge osobine. Prva je već pomenuta udaljenost elektroda. To je minimalna udaljenost između srednjih i bočnih elektroda (elektroda). Što je ta udaljenost manja, to je manji napon probijanja potreban za stvaranje varnice.

Međutim, uz malu udaljenost elektroda, dužina varnice je kratka. Time se oslobađa malo energije, što smanjuje paljenje smeše. Izostaje varnica, motor radi bučnije, a vrednosti emisije dimnih gasova se pogoršavaju. Umesto toga, za veću udaljenost je potreban visoki napon paljenja, a može doći do zastoj paljenja pri visokim brzinama motora.

Druga karakteristika je lokacija varnice. To je rastojanje između kraja srednje elektrode i prednje strane svećice.

Treća karakteristika je toplotna vrednost svećice. To je mera toplotnog kapaciteta svećice, koja mora biti prilagođena karakteristikama motora. Svećica ne sme da pređe određeni temperaturni opseg tokom rada. U praksi, određena svećica se može u jednom motoru pregrejati, a da ima prenisku radnu temperaturu u drugom motoru. Stoga ga se razlikuju tople svećice s visokom toplotnom vrednošću i hladne svećice, koje ima manju toplotnu vrednost. Temperatura svećica određena je uglavnom površinom donjeg dela izolatora. Ako je vrh izolatora dugačak, svećica će imati visoku toplotnu vrednost. S druge strane, sa kratkim vrhom izolatora, povezana je hladna svećica (niska toplotna vrednost).

Kako znati pravu

Gore opisana svojstva i rezultirajuće razlike između svećica na njima su interesantne, ali za praksu, preciznije, da bi se znalo koje sveće motor vašeg automobila treba, znanje nije bitno. Kada kupujete svećice, važno je da imate tačne oznake svečica kako biste bili sigurni da su dizajnirani za određeni motor.

Nažalost, pojedini proizvođači svećica koriste drugačiju metodologiju označavanja. Srećom, tu su katalozi koja je dostupna svakom prodavcu auto-delova. Radi interesovanja, Bosch W7D svećica kod Champion-a nosi oznaku N9I ili BPM7 u NGK. To je ista svećica u smislu svojstava i karakteristika.

Ostavite odgovor