Obrtni moment – Za šta se koristi obrtni moment ?

Obrtni moment

Šta je obrtni moment?

Obrtni moment je proizvod vrednosti sile koja nastaje iz pritiska gasova koji deluju na klip i dužine radilice radilice. Sledi da vrednost trenutka u najvećoj meri zavisi od sile koja utiče na klip. Uprkos više od 100 godina tradicije u proizvodnji motora sa unutrašnjim sagorevanjem, još uvek nije moguće dobiti savršenu krivu na grafikonu koji ilustruje tok Njutn metara. Uprkos tome, inženjeri koriste usisne grane  sa promenljivim karakteristikama, promenljivim vremenom otvaranja ventila, kao i superpunjače u obliku turbo punjača ili kompresora. Ovo poslednje rešenje je najbolje za dinamiku motora.

Kako se menja obrtni moment zavisno od motora? Šta određuje obrtni moment?

Krivulja obrtnog momenta snažno zavisi o vrsti pogonske jedinice. Kod benzinskih motora vrednost Nm  je najmanje povoljna. U većini slučajeva količina Nm je u opsegu 120-200. Uz to, maksimalni obrtni moment dostupan je u veoma uskom opsegu obrtaja. Njihov se broj povećava proporcionalno vrednosti broja obrtaja motora. To znači da mi imamo najveću snagu za upotrebu od 5000 do 6000 o / min.

Situacija je sasvim drugačija u modernim, motorima sa turbo punjačima. Već jedno litarski motor podržan od turbo-punjača mogu da generišu 160-200 Nm. Dok se fenomen „turbo-rupe“ i dalje javlja pri malim obrtajima radilice, pri 3-5 hiljada o / min imamo maksimalan broj Nm. Time se postiže značajna dinamika vozila i automobil žustro reaguju na svaki pritisak na papučicu gasa.

Što je veća zapremina motora i količina vazduha koji se ubrizgava kroz turbo punjenje, može se dobiti više Nm. Nije ni čudo što 3-litarski motori podržani sa dva ili čak četiri turbo punjača uspevaju doći do 700-800 Nm pri vrlo malim brzinama.

Obrtni moment kod dizel motora

Jednako povoljan je i grafički prikaz obrtnog momenta u dizel jedinicama. Dok one od pre 2-3 decenije, lišene turbine, karakteriše loša dinamika, savremena punjenje vazduhom odgovara performansama sportskih benzinskih konstrukcija. Pored toga, oni su u stanju da stvaraju veliki obrtni moment sa relativno malim zapreminom. 1.4-1.6-litarski motori pružaju korisniku otprilike 250-300 Nm u rasponu od 1500-3500 o / min. Kao i kod benzinskih motora sa super-punjenjem, veća zapremina motora se pretvara u veću vrednost obrtnog momenta.

Nije iznenađujuće da se dizel motori najčešće koriste u teškim vozilima i građevinskim mašinama. U njihovom slučaju snaga nije u prvom planu, već momenta. U kombinaciji sa odgovarajućim menjačem značajno doprinosi transportnim mogućnostima mašine. Snažna vrednost obrtnog momenta dobijena na malim obrtajima omogućava vuču prikolica od nekoliko tona, kao i prevazilaženje teških prepreka na terenu.

Obrtni momenat – šta da tražite?

Kada se odlučujete za određeno vozilo, vredno je zaviriti u njegove tehničke podatke. Vrednost obrtnog momenta i raspon u kome se dobija važniji su od njegove maksimalne snage. Što je veći obrtni moment dostupan u širem rasponu, to je veći užitak u vožnji automobilom. Veliki broj Nm je takođe bezbednost u hitnim situacijama, gde trebate ubrzati ili izvesti iznenadni manevar pritiskom pedale gasa u pod.


Obrtni moment

Ostavite odgovor