filtro aéreo. estante, que los conductores olvidan

filtro aéreo
filtro aéreo

El filtro de aire es parte tan trivial que a menudo se olvida cuando un servicio del coche. Iako ne košta mnogo i njegova zamena traje nekoliko minuta, ona igra veoma važnu funkciju, direktno utičući na trajnost motora.

la vazduhu ima prašine u količini od oko 0.0001 hacer 0.0003 sol / . Kada se automobil koristi izvan asfaltiranih puteva, količina prašine se značajno povećava i može dostići do 0,005 sol / . Stoga se pretpostavlja da automobiludiševazduh sa sadržajem prašine od oko 1 mg / , a to dovodi do toga da nakon putovanja od 1000 km do sistema usisavanja dođe do nekoliko desetina grama peska, jer je to ono što je prašina. To bi prelazilo kroz ulazni kolektor i unutrašnjost motora, a i turbocompresor, da nema filtera vazduha.

Ovo je trivijalan element, ali njegova uloga je u suštini važna. Današnji filteri za vazduh su dizajnirani da zadrže oko 98-99 procenata prašine. Sve bi bilo lako, da motor ne mora da diše, posebno turbo punjač. Zbog toga filter ne može previše zadržavati vazduh, što dovodi do određenog kompromisa u propusnom opsegu. Trenutno je optimalni protok vazdušnog filtera oko 2 mikrometara.

filtro aéreo

Los vehículos modernos de pasajeros están equipados con filtros de aire seco, obično sa papirnim ili platnenim umetkom, raspoređenim u tzv harmonikama, što čini aktivnu površinu filtera mnogo većom od prečnika. Harmonika stvaraju gustu mrežu, u kojoj se zaustavlja prljavština, a celokupni usisni sistemi do filtera su projektovani tako da vazduh uvek ulazi u filter sa dna. Zahvaljujući tome, u kutiji za filtriranje, prašina se zaustavlja ispod nje, a kada se skuplja previše, ona pada i skuplja se u komori filtera. Ovaj efekat se ne može uvek dobiti, imprimación na, u filterima sa bubnjem ili prstenom, zbog čega se više ne koriste. sin embargo, kompletni sistemi usisavanja vazduha za filter imaju brojne zavoje, “zaobilaznice”, krivine i suženja, tako da se vazduh koji ulazi u filter delimično smiruje, njegova brzina se smanjuje (manje buke) i delimično se čisti.

Suvi filteri se koriste od 1960-ih, ali još uvek u radnim mašinama, kao i u terenskim vozilima koja rade u veoma teškim uslovima, koriste se uljani filteri vazduha. Ideja je da se vazduh unese u filter na takav način da će prouzrokovati jak vrtlog i već će ga prethodno očistiti većim česticama prašine. sin embargo, filter patrone su natopljene u ulje koje takođe zadržava prljavštinu. Takav filter savršeno radi tamo gde je količina prašine ogromna. Prednost uljanih filtera je mali otpor vazduha uz veoma dobro čišćenje prašine, ali nedostatak je kratak životni vek. Druga stvar je da ove tipove filtera treba samo oprati i ponovo natopiti uljem.

U osnovi, usluga filtera vazduha se svodi na periodičnu zamenu i čišćenje komore u kojoj se nalazi. Obe aktivnosti su važne, jer čišćenje produžava vek trajanja filtera. Normalno, proizvođači preporučuju zamenu svakih 30-60 hiljada km i kao i uvek su veoma optimistični kursevi. Neki podižu granicu na 80.000 km. Zapravo, filter gubi svojstava nakon samo 20.000 km. Ne čistite (udaranjem, komprimovanim vazduhom) filter vazduha, što može prouzrokovati da prljavština uđe u čistu stranu filtera. sin embargo, najbolje je zameniti jer cene filtera nisu visoke, a zamenu će obavljati gotovo svako. Pre instaliranja novog filtera, vredno je usisati kantu / kutiju u kojoj je instaliran vazdušni filter. Neophodno je obratiti pažnju na čvrsto zatvaranje komore filtera, jer će usisani vazduh biti ne filtriran.

Prljavi filter za vazduh prvo uzrokuje smanjenje snage, lo que implica un esfuerzo mayor turbocompresor o un aumento en el consumo de combustible. sin embargo, afectar a las características del motor, motor slabije reaguje na dodavanje gasa. Zato je vredno zameniti ga na ne više od 20000 km, o preferiblemente, tal como se propone por técnicos experimentados en cada cambio de aceite.

Leave a Reply